Odpowiednia fryzura i szpilki, czyli o tym, skąd się bierze poczucie własnej wartości

Odpowiednia fryzura i szpilki, czyli o tym, skąd się bierze poczucie własnej wartości

Od kilku dni bezustannie zastanawiam się nad tym, co tak naprawdę sprawia, że czujemy się pewni siebie. Dla kobiet odpowiedź jest prosta: odpowiednia fryzura i piękne, drogie buty 😉 Gdyby tak rzeczywiście było, to świat byłby piękny, ale coś mi się wydaje, że chyba trzeba nam nieco więcej…

Co się składa na nasze poczucie własnej wartości? Stan posiadania? Prestiż? Sukces w osiąganiu własnych celów? Pewnie większość z Was powie, że to miłość leży u podstaw poczucia własnej wartości… Ale czy na pewno?

Ponad tydzień temu siedziałam sobie na ławce w Sadach Żoliborskich (jak zwykle) i przyszedł mi do głowy taki oto podział czynników kształtujących nasze poczucie własnej wartości:

CZYNNIKI INDYWIDUALNE


Predyspozycje ogólne:

– „dziedzictwo” – czyli to, co dostajemy w genach, w tym ZEWNĘTRZNE (czyli wygląd, styl, sposób poruszania się, mimika) i WEWNĘTRZNE (temperament, inteligencja, stan zdrowia)

– osobowość – czyli to, jacy stajemy się w toku rozwoju

Konkretne cechy:

– samoświadomość i umiejętność pracy nad sobą

– skłonność do rozpamiętywania vs. umiejętność życia teraźniejszością/koncentracja na celach

– energia i motywacja

– odporność fizyczna psychiczna (jest taki termin w psychologii – resiliance)

(niesamowity fragment koncertu Madonny „The Confessions Tour” z 2007 r., zatytułowany „Confessions” – mnie za każdym razem ciary przechodzą)

CZYNNIKI SPOŁECZNE

– pochodzenie społeczne (a przede wszystkim to, czy się go wstydzimy, czy nie)

– wsparcie ze strony rodziny

– aktualny status społeczny

– wykształcenie

– satysfakcja z pracy

– wysokość zarobków

– prestiż (powiązany z pochodzeniem, aktualnym statusem społecznym, zarobkami i wykształceniem)

– relacje (z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi itd.) – UWAGA! UWAGA! Tutaj jest miejsce na MIŁOŚĆ 🙂

– przynależność do grup (związanych np. z hobby, miejscem zamieszkania, przynależnością etniczną lub religią)

Każdy z nas składa się z powyższych puzzli. Nasze poczucie własnej wartości zależy od tego, jak zostaną one ułożone oraz od tego, jakie mamy w życiu priorytety. Moim zdaniem, jednym z najważniejszych i decydujących o naszej pewności siebie czynników jest samoświadomość i umiejętność pracy nad sobą. Jeśli ktoś posiada takie cechy, może sobie poradzić z brakami w wielu pozostałych puzzlach. Np. jeśli mamy świadomość, że wsparcie, jakie uzyskaliśmy od naszych bliskich nie jest wystarczające lub nie było go wcale, to możemy dostrzec, iż całą energię życiową inwestujemy w zaspokajanie własnych podstawowych potrzeb i w związku z tym brakuje nam energii na sprawy „wyższe”, takie jak np. samorealizacja zawodowa. Na szczęście uświadomienie jest pierwszym krokiem w stronę zmiany i daje możliwość dalszej pracy nad sobą (np. nad rozwiązaniem spraw z przeszłości).

Czas teraz na banalne stwierdzenie: niektórzy z nas mają lepiej, a inni gorzej – tuż przy samym życiowym starcie. Jednak nawet najlepiej przez życie wyposażony człowiek może zmarnować swoje szanse (jakie dało mu np. urodzenie w majętnej i wspierającej rodzinie), jeśli zabraknie mu odpowiedniej motywacji, energii lub… zdrowia. Tak samo, jak przepiękna i mądra dziewczyna może być wiecznie z siebie niezadowolona, jeśli zabrakło jej w dzieciństwie miłości rodziców, a stawiane jej wymagania były niemożliwe do spełnienia (znam takich wiele).

Dlatego ważne jest, abyśmy w dorosłym życiu mieli świadomość tego, co nam życie dało „z urodzenia”, co udało nam się po drodze zdobyć, czego prawdopodobnie nigdy nam się nie uda osiągnąć (np. w wieku 40 lat nie zostaniemy gwiazdą hip – hopu z dnia na dzień…) oraz czego byśmy najbardziej chcieli. Jeśli nie zabraknie nam samoświadomości, energii i motywacji do pracy nad sobą, to myślę, że nawet najbardziej sponiewierane poczucie własnej wartości można odbudować albo przynajmniej załatać…

Powodzenia, Drogie Mamy i Nie Tylko Mamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *